Szukaj słów:

Poprawny CSS!Powiat Wałecki

Oświata w powiecieUczniowie PCKZiU na "RETUSZU", czyli profilaktyka przed feriami

W szkolnej auli Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu Impresariat Artystyczny INSPIRACJA z Krakowa wystawił spektakl, który obejrzeli uczniowie dziewięciu klas. Celem takiej formy zajęć profilaktycznych było nie tylko uświadomienie szkodliwości korzystania z używek, takich jak: papierosy, alkohol i środki psychoaktywne, ale także ukazanie mechanizmów obrony człowieka przed przyznaniem się do uzależnienia. Stąd zostały ukazane systemy iluzji, zaprzeczeń oraz kolejne fazy uzależnienia.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
"RETUSZ"
to opowieść o dwojgu młodych ludziach, którzy pasjonują się fotografią. Mają ambicje, marzenia i plany. Jednak chęć upodobnienia się do kolegów, bycia rozrywkowym i atrakcyjnym wśród rówieśników prowadzą do uzależnienia. Wcześniej stawiane cele stają się rozmyte, niewyraźne. Obraz przyszłości blaknie jak stare zdjęcia wymagające retuszu. Rezygnacja z siebie i bezrefleksyjne naśladowanie innych prowadzi do utraty własnej tożsamości, zapadanie się w uzależnienie, zmianę świadomości i wyniszczenia organizmu. Spektakl rozprawia się z mitami dotyczącymi substancji psychoaktywnych i rzekomej nieszkodliwości niektórych z nich. Uświadamia młodym ludziom co to są dopalacze i jakie są skutki ich zażywania.
Ferie zimowe to wyczekiwany przez uczącą się młodzież czas, który powinien być przeznaczony na realizowanie zainteresowań, na które w okresie nauki często go brakuje. Nie wszyscy uczniowie korzystają z zorganizowanych form wypoczynku i nie zawsze są pod opieką dorosłych. Duża ilość wolnego czasu sprzyja częstszym spotkaniom z rówieśnikami i nie zawsze jest właściwie zagospodarowany.
Aby ustrzec młodzież przed wyborem ryzykownych zachowań, eksperymentowania z używkami należy ukazywać młodzieży skutki takich decyzji i jednocześnie dostarczać im argumentów promujących zdrowy styl życia i utwierdzać w przekonaniu, że warto bronić własnych przekonań i wartości - często wbrew naciskom otoczenia. Ważne, by nie poddać się wpływom presji rówieśniczej, kształtować umiejętności asertywne, odmawiać w sytuacjach, które są sprzeczne z własnym systemem wartości.
Warto uczyć młodych ludzi zagospodarowywania wolnego czasu tak , aby spędzali go miło i konstruktywnie dostosowując go do własnych potrzeb i zainteresowań. Właściwie zaplanowany odpoczynek, w którym jest czas na rozwój umysłowy oraz fizyczny umożliwia regenerację i nabranie sił do nauki w następnym półroczu.
Organizacją spektaklu zajęły się panie: Joanna Włodarczyk-Załęska, Anna Bochniak przy pomocy p. Beaty Barei - Cierpickiej, a zdjęcia zrobiła p. Małgorzata Angel.

Joanna Włodarczyk-Załęska
Wigilia szkolno - hufcowa
Powiat Wałecki

W dniu 22. grudnia 2016 roku uczestnicy Hufca Pracy 16-6 w Wałczu oraz uczniowie PCKZiU spotkali się na Wigilii. Obecni byli uczestnicy z klas szkoły zawodowej, kadra OHP z komendantem Ireneuszem Gaworkiem, dyrektor Piotr Filipiak oraz wicedyrektor Renata Szalla.

W nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły wszystkich tradycyjne kolędy. Rówieśnicy słuchali z ogromną ciekawością rytmów świątecznych kolęd i pastorałek. Następnie życzenia zdrowia i pogodnych świąt złożyli wszystkim komendant hufca oraz dyrekcja szkoły. Kadra pedagogiczna i młodzież w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze połamali się opłatkiem życząc sobie przede wszystkim wartości najważniejszych w życiu takich jak miłości , przyjaźni, zdrowia i spełnienia swoich planów życiowych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W dobrym nastroju młodzież rozeszła się do swoich domów w przekonaniu, że każdy musi dojść do swojej prywatnej stajenki by zobaczyć w bliźnim drugiego człowieka.

Tekst: Małgorzata Angel
Zdjęcia: Natalia Koszykowska, Magdalena Strugińska

WIECZÓR WIGILIJNY W INTERNACIE PCKZiU

Powiat Wałecki
Boże Narodzenie to najpiękniejsze święto spośród wszystkich świąt, a wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Zgodnie z tradycją spotkanie wigilijne miało miejsce również w naszym internacie. Ta szczególna uroczystość odbyła się 15 grudnia o godz. 19.00. Wychowankowie zaprosili do wspólnego stołu przedstawicieli starostwa, dyrekcję szkoły, panią kierownik, wychowawców, księdza i pracowników obsługi.

Kolacja wigilijna miała miejsce w pięknie udekorowanej stołówce internatu, w której znalazła się także duża choinka. Na stołach nakrytych śnieżnobiałymi obrusami ustawiono stroiki i świece. Pani Kierownik Barbara Rosochacka przywitała gości i złożyła wszystkim obecnym życzenia.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Następnie głos zabrała pani wicestarosta Jolanta Wegner, a starosta pan Bogdan Wankiewicz przekazał naszej młodzieży wspaniały prezent - telewizor. Wszystkiego najlepszego życzyła również pani dyrektor J. Ambroziak. Ksiądz Andrzej Pawłowski odmówił modlitwę. Po tych ciepłych słowach podzieliliśmy sie opłatkiem i zasiedliśmy do wigilijnego stołu, na którym znalazły się pierogi, krokiety, barszcz, smażona ryba i ciasta. Było także wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie p. D. Izbana. Ten wieczór spędziliśmy w wyjątkowej, świątecznej atmosferze.

Świątecznie w PCKZiU w Wałczu

Tradycją stało się, że uczniowie i nauczyciele Technikum Zawodowego nr 1 im. Profesora Wiktora Zina w Wałczu przy ul. Budowlanych przygotowują co roku wystawę ozdób i stroików bożonarodzeniowych.

Do ubiegłego roku szkolnego odbywała się ona w budynku przy ul. Budowlanych. W tym roku w związku z reorganizacją szkoły(połączeniem byłego Zespołu Szkół nr 2 i byłego Zespołu Szkół nr 3 w jedną szkołę pod nazwą Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu) , wystawa odbyła się w auli szkoły przy ul. Bankowej w dniach 14.12.-16.12.2016 Uczennice klasy trzeciej i czwartej kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu przez kilka tygodni przygotowywały świąteczne cudeńka pod kierunkiem pani Ireny Kani. W przygotowanie wystawy zaangażowały sie również panie Małgorzata Angel i Ewa Zielińska-Repecka wraz z uczniami kierunku technik organizacji reklamy oraz panie Renata Pachocka i Jolanta Bacławska.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Wśród licznych gości, którzy odwiedzili wystawę była pani wicestarosta Jolanta Wegner, która podkreśliła, że zaprezentowane przez uczniów prace to małe dzieła sztuki i choć są przygotowane przez amatorów, to w niczym nie odbiegają od stroików tworzonych przez profesjonalistów, sprzedawanych za duże pieniądze w galeriach.
W ramach wystawy zorganizowano również konkurs na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy, do udziału w którym zaproszono uczniów gimnazjów z naszego powiatu. Na zaproszenie odpowiedziały Gimnazjum w Piecniku i Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie. W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Emilia Smolarek, II miejsce-Klaudia Grabska, obie z Gimnazjum w Piecniku. III miejsce przypadło Klaudii Dudzik z Gimnazjum w Chwiramie. W kategorii uczniów PCKZiU (czyli gospodarzy imprezy) pierwsze miejsce zajęła Joanna Górska z klasy IV AK, II miejsce -Paulina Kotowska z klasy III AK, III miejsce-Magdalena Czajkowska z IV AK.

Mroźny survival klas wojskowych

17 i 18 grudnia 2016 roku klasy wojskowe z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałcz realizowały kolejne trudne zadanie - bytowanie w trudnych warunkach atmosferycznych (zimą) w przygodnym terenie, czyli tzw. survival.

Powiat Wałecki
Minimum programowe dla klas wojskowych przewiduje szkolenie personelu narażonego na izolację, czyli SERE poziom A (Survival, Evasion, Resistance, Escape/Extraction). To trudne zadanie z technik survivalowych realizujemy dając młodzieży maksimum wiedzy i umiejętności. Zależy nam też na tym, aby nauczyć uczniów klas wojskowych jak przetrwać, gdy znajdą się w ekstremalnych warunkach. Taka praktyczna wiedza zdobyta na własnym doświadczeniu pozostaje w każdym na bardzo długo.
W mroźny sobotni poranek (jak na nasze warunki -4 stopnie Celsjusza) 17grudnia o godz. 09.50 szykujemy się do wyprawy. Następuje sprawdzenie stanów, wydanie dodatkowego wyposażenia (piły, saperki), postawienie zadań do marszu. Wyruszamy w dobrych humorach, młodzież jeszcze nie wie, jak wielki wysiłek przed nimi. Dobrze, że ziemia zamarznięta, bo błoto sięgałoby po kostki. Po godzinie docieramy na miejsce, sprawdzamy czy młodzież zabrała niezbędne wyposażenie i tylko dozwolone produkty:
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
surowego kurczak na drużynę, 4 bochenki chleba, 4 ziemniaki, 1 surowe jajko, 1,5 l wody na osobę i tzw. zapas nienaruszalny - tabliczka czekolady 100g lub baton.
Następnie zapoznajemy się z planem, następuje wskazanie miejsc do rozmieszczenia baz i przypomnienie zasad bhp. Jedna grupa rozbija bazę, druga zbiera opał i suchą trawę na izolację termiczną w miejscach odpoczynku. O 15.00 można rozpalić ognisko, ale poprzez niekonwencjonalne metody (tarciową - pocieranie drewienkiem lub krzesiwo). Marysia Borkowska jako jedyna próbowała zmierzyć się z pierwszą metodą, niestety bez powodzenia.
Z drugą, w uwspółcześnionej wersji- magnezia, bez problemu poradzili sobie Paula Kowalenko i Mateusz Nowakowski. Kolejne zadanie to przygotowanie ciepłego posiłku, czyli upieczenie kurczaka bez przypraw i soli oraz rozdzielenie go na drużynę. Zadanie to drużyny wykonały bardzo dobrze. Zaskoczeniem było dla wszystkich, że tak przygotowany kurczak wyśmienicie smakuje, zresztą nie ma na kogo narzekać, bo przecież przygotowało się go samodzielnie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Nocny marsz na azymut nie nastręcza trudności, chyba tylko ocena odległości, trudno jednak liczyć kroki przy prószącym śniegu z deszczem, gdy nogi ślizgają się na oblodzonej ziemi. Zmęczenie daje się już we znaki, jest 02.00, ale trzeba się zmobilizować, bo czeka kolejne zadanie: marsz według mapy do nowego rejonu. Bardzo dobrze zadanie wykonała klasa druga, ale i pierwsza niewiele ustępowała. Wracamy do baz, głód coraz bardziej dokucza a do jedzenia pozostały tylko ziemniaki i kuszący słodki zapas nienaruszalny - czekolada, nawet jajka zjedzone na surowo lub upieczone. Ogniska przygasają, zimno i wilgoć dokuczają, brakuje snu, a tu trzeba pełnić jeszcze służbę. Jest 6.00, sprawdzamy śniadanie, a w zasadzie jego brak, tylko drużyna dziewcząt z drugiej klasy ma jeszcze odrobinę kurczaka i dwie kromki chleba jako grzanki. Pozostał ostatni wysiłek - powrót do szkoły. Przed ósmą docieramy na miejsce, na twarzach widać zmęczenie, ale i satysfakcję - przetrwałam (przetrwałem), dałam (dałem) radę. Teraz tylko jak najszybciej położyć się spać.
W survivalu brały udział klasy: I LO - 19 uczniów, II LO - 12 uczniów i III LO - 4 uczniów. Na wyróżnienie zasłużyli: Izabela Grudzińska, Krystian Lis, Mateusz Grabski z klasy pierwszej, wszystkie dziewczyny z klasy drugiej, a szczególnie Honorata Domaradzka i Kamila Góraj oraz z grupy chłopców Kewin Kokoszka i Igor Pacholczak . Pomocą i doświadczeniem służyli uczniowie klasy trzeciej: Bartosz Oleksów, Aleksander Pielech, Patryk Żurek i Adrian Sadzik.
W tej trudnej wyprawie towarzyszyli uczniom nauczyciele: kierownik wycieczki Wiktor Marcinkowski oraz Jolanta Bacławska, Małgorzata Kuśnierczak i Mirosław Dulęba.

oprac. Wiktor Marcinkowski


"BUDOWLAŃCY Z PCKZIU NAJBEZPIECZNIEJSI W WOJEWÓDZTWIE"

"Wiedza o bezpieczeństwie i higienie pracy w budownictwie" to konkurs corocznie organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Klaster Budowlany przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. W tegorocznej edycji konkursu do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się sześciu uczniów z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu na ul. Budowlanych. Trzech z nich: Natan Nawrocki, Mateusz Jędrasik i Paweł Arendarski to uczniowie Technikum Zawodowego nr 1 im. Profesora Wiktora Zina, zaś kolejna trójka to Jan Czarnojan, Dominik Pawlisz i Dawid Sadzik z klasy III murarz - tynkarz Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 im. Profesora Wiktora Zina.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
01.12.2016 w Szczecinie odbył się etap wojewódzki konkursu. W pierwszej części uczniowie odpowiadali na 20 pytań testowych, w tym 5 o podwyższonym poziomie trudności. Kolejnym etapem była część praktyczna, w której między innymi należało wyposażyć manekin w środki ochrony indywidualnej, omówić zagrożenia występujące przy pracach z różnymi narzędziami oraz prawidłowo zabezpieczyć pracownika przed upadkiem z wysokości. Najlepszy w województwie w kategorii zasadniczych szkół zawodowych okazał się Jan Czarnojan, młodociany pracownik pana Andrzeja Cerazego. Paweł Arendarski zajął II miejsce wśród techników. Suma punktów zdobytych przez wszystkich uczniów zaowocowała I miejscem drużynowo w województwie. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Agnieszka Szpecht i p. Dagmara Turkiel.
98 lat temu, 11 listopada 1918r. zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Po 123 latach nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Jędrzej Moraczewski opis to słowami- "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po 120 latach prysły kordony. Nie ma "ich". Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze.
Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)
Chcąc uczcić to wydarzenie i wspomnieć tamte radosne chwile uczniowie Budowlanki w PCKZIU w Wałczu przygotowali inscenizację pt. "Dwa głosy o 11 listopada". Motywem przewodnim była wizyta w muzeum, gdzie doszło do spotkania dwóch pokoleń - tego pamiętającego narodowo-wyzwoleńczą walkę Polaków oraz pokolenia wolności, Internetu i polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Spektakl miał ukazać jak ważna jest pamięć o przeszłości, jak ogromny jest wpływ przeszłości na to, w jakim kraju żyjemy dzisiaj. Całość przedstawienia zwieńczył quiz dotyczący wiedzy o ważnych dla Polski postaciach min. pisarzy, polityków, sportowców, aktorów.
Inscenizację przygotowali nauczyciele p. Justyna Piotrowska, p. Marlena Grabowska i p. Jarosław Rachubiński.

HP 16-6 w PCKZiU - wernisaż
VI Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego

Powiat Wałecki

W dniu 26. października 2016 roku na sali MOSiR odbył się pokonkursowy wernisaż prac fotograficznych VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego CHWILE pt. "Każdy ma swoje okno na świat".

Organizatorem był wałecki hufiec oraz Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie. Swoją obecnością zaszczycili dr Bogdan Wankiewicz Starosta Powiatu Wałeckiego oraz Joanna Rychlik Łukasiewicz Zastępca Burmistrza Miasta Wałcz Pieczę nad konkursem trzymała nauczycielka PCKZiU Małgorzata Angel oraz Magdalena Strugińska - opiekunki kółka fotograficzno- plastycznego CHWILA.

Powiat Wałecki

Na konkurs wpłynęło 31 prac fotograficznych. Oceny nadesłanych fotografii dokonała komisja w składzie: komendant hufca Ireneusz Gaworek, fotograf Marcin Grzywacz, nauczycielka języka polskiego Elżbieta Grzech oraz przewodnicząca komisji Magdalena Strugińska. I miejsce zajęła Maja Hyjek z Hufca Pracy 16-13 Białogard za pracę pt. "Jaka przyszłość - taki świat", II miejsce Magdalena Majewska z ŚHP Łobez pracą pt. "Mój dom moim światem", III miejsce Karolina Czerniejewska z OSiW OHP Stargard fotografią pt. " Jasna i ciemna strona życia". Dodatkowo zostały docenione wyróżnieniem dwie fotografie. Zdjęcie pt. "Świat magii" Mai Hyjek z HP Białogard i "Okno mojego życia" Magdaleny Majewskiej z Łobza przykuły uwagę jurorów doceniając kreatywność i oryginalność pomysłu. Pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody wręczyła wychowawczyni Magdalena Strugińska.

Powiat Wałecki

Oceniana była przede wszystkim zgodność z tematem oraz prawidłowość i estetyka wykonanego zdjęcia, czyli kompozycja, odpowiednie wykorzystanie światła i ciekawy kadr. Uwieczniony na zdjęciach motyw okna w kontekście szeroko rozumianego życia i emocji miał być inspiracją dla młodych fotografów. Założone cele konkursu zostały zrealizowane. Umiejętność zatrzymania wyjątkowych chwil w kadrze fotograficznym i kształtowanie umiejętności odpowiedniego wyboru miejsca i czasu jest widoczne na zaprezentowanych zdjęciach. Organizatorzy zapraszają do udziału w VII edycji konkursu. Obecnie konkursowe fotografie można obejrzeć na korytarzu szkolnym w PCKZiU. Wałecki Hufiec Pracy dziękuje za profesjonalne przygotowanie warunków do przeprowadzenia turnieju o randze wojewódzkiej oraz doskonały posiłek zachwalany przez młodzież z całego województwa.

Małgorzata Angel i Magdalena Strugińska
Zdjęcia: Natalia Koszykowska

X Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego Młodzieży
i Kadry OHP w Tenisie Stołowym - Wałcz 2016


W dniu 26. października 2016 roku w hali MOSiR w Wałczu odbyły się X Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży i Kadry OHP w Tenisie Stołowym. Organizatorami zawodów była Zachodniopomorska Wojewódzka Komenda OHP w Szczecinie, Hufiec Pracy 16-6 w PCKZiU w Wałczu, Starosta Powiatu Wałeckiego oraz Burmistrz Miasta Wałcza.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W turnieju wzięło udział 13 drużyn z jednostek OHP województwa zachodniopomorskiego. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał dr Bogdan Wankiewicz Starosta Powiatu Wałeckiego. Komendant Ireneusz Gaworek jako organizator turnieju powitał przybyłych zawodników wraz z opiekunami. Swoją obecnością zaszczyciła również Joanna Rychlik Łukasiewicz Zastępca Burmistrza Miasta Wałcz. Równolegle do turnieju indywidualnego dziewcząt odbywał się turniej chłopców. W pierwszej fazie zawodów uczestnicy rozgrywali pojedynki. Byli podzieleni na czteroosobowe grupy w systemie "każdy z każdym". Dwoje najlepszych z grupy przechodziło do drugiego etapu gdzie obowiązywał już system pucharowy. Na podstawie zajętych miejsc w turniejach przeprowadzono klasyfikację drużynową wśród dziewcząt. I miejsce zajęła Joanna Wasiłowska z Wałcza, II miejsce Joanna Krawiec z Barlinka i III miejsce Edyta Adamczyk z Rowu Trzcińska- Zdroju. W turnieju chłopców I był Jakub Grochowiecki Wałcz, II Krzysztof Szczepański Barlinek i III Daniel Mroczek Dębno.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Wałczanie uczniowie PCKZiU przed Barlinkiem, a III miejsce zajęli zawodnicy z Dębna. Zawodniczki i zawodnicy trzech pierwszych miejsc otrzymali medale, dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Trzy pierwsze drużyny otrzymały puchary z dyplomami. Celem zawodów, jak co roku, była popularyzacja tenisa stołowego, jako sposobu na czynne spędzanie wolnego czasu, kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Integracja młodzieży OHP i kadry stanowiła ważny element sportowego spotkania. Całemu turniejowi przyświecało wdrażanie prawidłowych postaw w zdrowej rywalizacji oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Nad całością zawodów czuwali komendant hufca Ireneusz Gaworek oraz kadra wychowawców Magdalena Strugińska, Mirosław Prus i Bohdan Kamiński. Zawodnicy z satysfakcją odjechali do swoich domów i motywacją na następny rok czyli już XI mistrzostwa, na które już dziś zapraszamy. Wałecki Hufiec Pracy dziękuje za profesjonalne przygotowanie warunków do przeprowadzenia turnieju o randze wojewódzkiej oraz doskonały posiłek zachwalany przez młodzież z całego województwa.

Małgorzata Angel, Bohdan Kamiński
Zdjęcia: Natalia Koszykowska

Uczniowie PCKZiU na Międzynarodowych Targach w Poznaniu

W środę 28 września 2016 roku grupa trzydziestu uczniów w zawodzie kucharza uczestniczyła w Polagra Gastro na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W trakcie Targów uczniowie mieli możliwość obserwowania konkursu dla pięciu dwuosobowych zespołów kucharzy, którzy mieli przygotować potrawy z wykorzystaniem następujących składników: homara, łupacza i wędzonej śliwki. Kucharzy obserwowali zarówno widzowie, jak i sędziowie. Dzięki dużym lustrom zawieszonym nad kolejnymi stanowiskami pracy obserwatorzy widzieli poszczególne etapy przygotowywania potraw. Kilkuosobowemu jury, w skład której wchodził pan Zenon Hołubowski, przewodniczył Belg pan Wynand Vogel.
Niecodzienny sposób nauki poprzez kontakt z najlepszymi w kraju kucharzami, możliwość oglądania ich przy pracy to doskonała lekcja uzupełniająca szkolną wiedzę. To także możliwość czerpania inspiracji i rozwijania kulinarnych pasji. Pobyt na Targach to także możliwość spotkania właścicieli lub przedstawicieli różnych firm związanych z gastronomią, możliwość spotkania ciekawych ludzi, rozmawiania z nimi, a nawet próbowania ich wyrobów. Tym razem uczniowie byli częstowani amerykańskimi lodami, zupami - kremami z kabaczka oraz kawą. Pobyt na Targach okazał się ciekawym doświadczeniem - doznaniem bogactwa zapachów, smaków i kolorów, tak jak w przypadku wystawy jadalnych kwiatów.
W celu relaksu można było wspinać się po ruchomej ściance albo oglądać nowości techniczne w branży kulinarnej i hotelarskiej, które są ściśle powiązane ze sobą.
Międzynarodowe Targi Gastronomii POLAGRA GASTRO oraz Targi Wyposażenia Hoteli INVEST-HOTEL to jedne z ważniejszych wydarzeń dla właścicieli restauracji, hoteli, szefów kuchni, dystrybutorów sprzętu gastronomicznego, firm cateringowych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
HORECA SPOTyka się w Poznaniu!
Pod tym hasłem odbywały się tegoroczne Międzynarodowe Targi Gastronomii POLAGRA GASTRO oraz Targi Wyposażenia Hoteli INVEST-HOTEL, które mają za cel dostarczyć najlepszych rozwiązań dla wszystkich obszarów funkcjonowania hotelu czy restauracji, które wpływają na poziom satysfakcji klienta.
Dzięki kilkuletniej współpracy z panem Zenonem Hołubowskim i jego wspieraniu uczącej się młodzieży w zawodzie kucharza w PCKZiU, uczniowie mieli darmowe wejściowe bilety. Wyjazdy na Targi to inicjatywa p. Eweliny Ludwiczak - nauczycielki przedmiotów zawodowych, która nawiązała i stale podtrzymuje znajomość z p. Zenonem Hołubowskim. Organizacją i opieką podczas wyjazdu zajęły się panie: Barbara Rosochacka i Joanna Włodarczyk-Załęska. Joanna Włodarczyk-Załęska

Powiat WałeckiBUDOWLANE SPOTKANIE DWÓCH SZKÓŁ

Początek roku szkolnego 2016/2017 zaowocował nawiązaniem współpracy pomiędzy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu na ul. Budowlanych (wałecką " BUDOWLANKĄ") z podobną szkołą mieszczącą się na ulicy Rybaki w Poznaniu.

W piątek 9 września naszą szkołę odwiedzili uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu. Delegacja 11 uczniów i 3 opiekunów przyjechała do Wałcza na odbywające sie na Bukowinie XVIII Warsztaty Nadzoru Inwestycyjnego. Przy tej okazji delegacja skorzystała z zaproszenia do wałeckiej "Budowlanki". Pani wicedyrektor Jolanta Ambroziak oprowadziła gości po szkole i przedstawiła ofertę kształcenia przy ulicy Budowlanych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Uczniowie z Poznania wzięli m.in. udział w zajęciach praktycznych z technologii murarstwa i tynkarstwa prowadzonych przez panie Dagmarę Turkiel i Renatę Pachocką. W czasie tych zajęć uczniowie wałeckiej Budowlanki rywalizowali z uczniami poznańskiej szkoły w zaaranżowanych konkurencjach sportowych związanych z budownictwem, ale w humorystycznej konwencji(slalom z taczką pełną cegieł, rzut cegłą na odległość, trzymanie cegły na czas itp.) Podczas wizyty uczniowie obu szkół mogli ze sobą porozmawiać i wymienić doświadczenia. Mamy nadzieję, że wizyta ta przyczyni się do nawiązania stałej współpracy między szkołami.

W dniu 15 września br. wolontariusze z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu służyli swoją pomocą w czasie zmagań podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu w V Turnieju Zadań Praktycznych i Życiowych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Młodzież wykazała się ogromną empatią oraz z zaangażowaniem włączyła się w pomoc przy przeprowadzeniu turnieju. Dzień ten okazał się dla naszych wolontariuszy lekcją pokory oraz tolerancji. Ten niewielki gest ze strony naszej młodzieży sprawił, że na twarzach podopiecznych ze Środowiskowych Domów Samopomocy pojawił się uśmiech. Koordynacją akcji zajął się Szkolny Klub Wolontariusza pod okiem opiekunek: Magdaleny Zadrożnej i Marty Borchardt.

Uczymy się gospodarować pieniędzmi

W roku szkolnym 2015/2016 w Internacie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu zrealizowano projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. "WYBIERZ PRZYSZŁOŚĆ".

Edukacja finansowa umożliwia kształcenie świadomości finansowej, aby obywatele mogli orientować się, jakie szanse i zagrożenia niosą ze sobą zarówno typowe, jak również coraz nowsze i bardziej skomplikowane produkty finansowe. Umiejętne zarządzanie finansami osobistymi przez gospodarstwa domowe trzeba uznać za podstawowy czynnik, pomagający zapobiegać takim problemom, jak nadmierne zadłużenie czy wykluczenie finansowe, z którymi boryka się wiele społeczeństw w krajach wysokorozwiniętych. Szczególnego znaczenia nabiera edukacja finansowa w gospodarstwach domowych osiągających niskie dochody, słabych ekonomicznie i społecznie.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Aby dobrze przygotować wchodzącą w dorosłość młodzież należy nauczyć ją racjonalnego zarządzania własnym budżetem, umiejętności oszczędzania i unikania zapożyczeń. Edukacja finansowa jest czynnikiem zapobiegawczym - odpowiednio przygotowany młody człowiek powinien świadomie zaciągać zobowiązania i ocenić, czy będzie w stanie je spłacić. Zaciąganie kredytów i pożyczek pod wpływem emocji, aby wejść w posiadanie dobra za wszelką cenę, bez uświadamiania sobie konsekwencji ekonomicznych jest szkodliwym zjawiskiem dlatego osoby na początku samodzielnej drogi życiowej należy odpowiednio przygotować, nauczyć właściwego dokonywania wyborów, tym bardziej, że współcześnie czyha wiele pokus.

W projekcie wzięło udział pięciu uczniów z wałeckich szkół ponadgimnazjalnych: Dorota Popa, Paulina Rybka, Bartłomiej Pikuła, Patryk Nejman i Marcin Skupień, którzy systematycznie uczestniczyli w spotkaniach prowadzonych przez pedagoga szkolnego - p. Joannę Włodarczyk-Załęską i pedagoga internatu - p. Pauliną Ziółkowską. W trakcie zajęć zostały zrealizowane zagadnienia dotyczące ustalania celów finansowych, sezonowości wpływów i wydatków, sposobów i możliwości oszczędzania, budowania zasobów, nagłych wydatków. Analizowaliśmy narzędzia oszczędnościowe, zasady racjonalnego pożyczania. Wspólnie tworzyliśmy plany finansowe i analizowaliśmy wprowadzenie ich w życie. W trakcie realizacji programu podopieczni otrzymali skarbonki, aby uczyć się oszczędzania, a na zakończenie projektu otrzymali dyplomy i wypełnili ewaluacyjną ankietę.

Joanna Włodarczyk-Załęska


Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!

W kwietniu 2016 roku w PCKZiU gościliśmy pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałczu - p. Barbarę Stankiewicz, która prowadziła zajęcia w ramach kampanii pt. "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!" Spotkania edukatora z uczniami były realizowane w ramach szerszego projektu pt. "ARS, czyli jak dbać o miłość?", który w szkole realizują pedagodzy szkolni: p. Joanna Włodarczyk-Załęska i p. Anna Bochniak.

Celem prowadzonych zajęć z młodzieżą było promowanie wśród młodych ludzi kilku ważnych zasad dotyczących zachowania zdrowia własnego i przyszłego potomstwa. Zwracano uwagę na trzy podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie pozwala uniknąć poważnych problemów zdrowotnych:
  1. NIE UŻYWAJ ALKOHOLU, TYTONIU, NARKOTYKÓW I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.
  2. ZADBAJ O ZDROWĄ DIETĘ.
  3. ZNAJDŹ CZAS NA CODZIENNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.
W celu uświadomienia uczniom skutków picia alkoholu p. Barbara Stankiewicz przygotowała ćwiczenia z użyciem alkogogli. W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzenia, jak się czuje i reaguje człowiek będący pod wpływem alkoholu. Uczniowie chętnie nakładali alkogogle, które służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu. Po ich nałożeniu wykonywali proste ćwiczenia, podczas których doświadczali: obniżenia koncentracji, spowolnienia czasu reakcji, niemożności określenia kierunków, zniekształcenia widzianego obrazu, zmian w ocenie odległości, zmniejszenia możliwości oceny sytuacji, podwójnego widzenia i braku koordynacji mięśniowej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Duże zainteresowanie młodzieży wzbudzał smokolizer, który mierzy zawartość tlenku węgla stanowiącego poważne zagrożenie dla organizmu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu urządzeniu uczniowie mogli zbadać swoje płuca - zmierzyć poziom zatrucia organizmu tlenkiem węgla.

Organizacją i opieką podczas zajęć w klasach: II LO, IV TRS, I a, III h, II a, II h, III TRM, I TRS, I h, I TM, I b, II T i III a zajęła się pedagog szkolna - p. Joanna Włodarczyk-Załęska.

Spotkania z młodzieżą stanowiły doskonałe uzupełnienie działań profilaktycznych szkoły, w tym realizacji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" Uświadomienie uczniom, którzy prawdopodobnie za kilka lat będą zakładać własne rodziny, jak ważne jest unikanie używek w młodości i jaki ma to wpływ na zachowanie w przyszłości zdrowia własnego oraz potomstwa, staje się ważnym zadaniem w procesie kształtowania świadomych i odpowiedzialnych za siebie i innych postaw. PROWADŹ ZDROWY STYL ŻYCIA I BĄDŹ NIEZALEŻNY!

Joanna Włodarczyk-ZałęskaW dniu 6. czerwca wyróżnione uczestniczki kółka fotograficznego "Chwila" HP 16-6 w PCKZiU w Wałczu wraz z wychowawczynią i opiekunem kółka Małgorzatą Angel odbyły wycieczkę do Oświęcimia.

Jest to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości. W ramach programu innowacyjnego "Żywa historia w miejscu pamięci", odbyło się szereg spotkań dotyczących przygotowania do zwiedzania Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na odwiedzających niezwykłe wrażenie. Pozwolił przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Członkowie "Chwili" wykonali zdjęcia z miejsca tragedii wielu tysięcy ludzi aby pokazać swoim rówieśnikom i opowiedzieć czego doświadczyli zwiedzając oświęcimskie muzeum. Uczestnicy nocowali w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP "Korona" w niemalże muzealnej miejscowości o nazwie Lanckorona, czarownej, cichej z wyjątkowym górskim klimatem starych domów. Po wielogodzinnej podróży i obiadokolacji, wieczorny spacer był miłym zakończeniem dnia. Piękno lanckorońskiej miejscowości uczestnicy zarejestrowali w kadrach aparatu fotograficznego. Na drugi dzień dziewczęta zwiedziły miasto Jana Pawła II - Wadowice, które okazało się następnym pięknym miejscem pełnym żywych śladów naszego rodaka. Powrotna podróż przebiegała w atmosferze relacjonowania swoich wyjątkowych wrażeń i planowania fotorelacji z niecodziennej wycieczki. Podczas długiej podróży mijano piękne polskie krajobrazy. Uczestniczki wyjazdu zadowolone były z tego, że mogły skorzystać z takiego wyróżnienia i ich aktywność podczas całego roku szkolnego została w ten sposób doceniona. Najlepsza frekwencja i zachowanie zasługujące na szczególne wyróżnienie było warunkiem wyjazdu na końcoworoczną wycieczkę.

Tekst: Małgorzata Angel
Zdjęcia: Małgorzata Angel, Dorota Długołęcka, Natalia Koszykowska


Uczennice HP 16-6 z PCKZiU w Wałczu odbyły wyjątkową i daleką podróż do miasta Jana Pawła II. 7. czerwca 2016 r. w Wadowicach odbył się finał ogólnopolskiej edycji XVI Konkursu Papieskiego pt." Święty Jak Paweł II orędownik Miłosierdzie inicjator Światowych Dni Młodzieży" zorganizowanego przez Ochotniczy Hufiec Pracy w Wadowicach oraz Komendę Główną OHP w Warszawie.

Wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. infułata Jakuba Gila i Krajowego Duszpasterza OHP Księdza Prałata Jarosława Soroki. Po zakończeniu nabożeństwa, tradycyjnie już złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz wykonano pamiątkowe zdjęcie wszystkich laureatów. Główna część uroczystości miała miejsce w Wadowickim Centrum Kultury.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Na konkurs wpłynęło 582 prac, w tym 410 prac uczestników Ochotniczych Hufców Pracy z całego kraju. Konkurs plastyczno - fotograficzny zanotował 206 fotografii młodych talentów, wśród których znalazły się uczestniczki HP 16-6 z Wałcza. Komendant Główny OHP Marek Surmacz wyraził swoje uznanie dla laureatów za pochylenie się nad trudnym tematem konkursu. Podziękował również opiekunom za prowadzenie młodzieży i kształtowanie postaw zgodnych z nauką Świętego Jana Pawła II. Organizatorom dziękował za inicjatywę, wytrwałość w działaniu i rozpowszechnienie idei Konkursu. Werdykt jury przedstawił przewodniczący komisji konkursowej prof. Piotr Jargusz - Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W części artystycznej udział wzięła wadowicka młodzież. Nie zabrakło również wadowickich kremówek. W następnym etapie nastąpiło oczekiwane przez laureatów odczytanie wyników oraz rozdanie cennych nagród. Dwie uczestniczki z Wałcza stanęły na podium. Dorota Długołęcka zajęła III miejsce, natomiast Karolina Wenderlich II miejsce. Opiekun kółka fotograficznego Małgorzata Angel była z nich bardzo dumna. Uczestniczki odebrały pamiątkowe dyplomy oraz wspaniałe nagrody z rąk Komendanta Głównego Marka Surmacza. Na podsumowującym wernisażu wszystkich wyróżnionych prac, wałczanki zrobiły zdjęcie pamiątkowe z Komendantem Głównym na tle swoich fotografii. Kolejny sukces kółka "Chwili" z Wałcza jest doskonałą motywacją oraz przykładem dla innych uczestników, że marzenia się spełniają, trzeba tylko działać. Dziewczęta z chęcią planują już udział w następnym roku. Cała podróż sfinansowana została przez Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Szczecinie.

Tekst: Małgorzata Angel
Zdjęcia: Małgorzata Angel, Dorota Długołęcka, Natalia Koszykowska


I miejsce kucharzy PCKZiU w VIII Międzyszkolnym Konkursie
Umiejętności Kulinarnych w Pile.


18 maja b.r. po raz drugi uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Umiejętności Kulinarnych organizowanych przez Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile i po raz kolejny wrócili z zasłużonym I miejscem. W tym roku szkołę reprezentowali Ola Sączek kl. III a i Kamil Żakowicz kl. II a.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była kapusta na różne sposoby. Temat wydałby się prosty, jednak nie do końca. Wykonana potrawa podczas konkursu musiała być smaczna i wyglądać estetycznie zarówno na ciepło -kiedy degustuje ją jury, jak i na zimno, gdy jest prezentowana z innymi konkursowymi potrawami i degustowana przez uczestników konkursu. Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. W części praktycznej Ola i Kamil przygotowali potrawę: "Roladki wieprzowe faszerowane młodą kapustą z mozarellą i suszonymi pomidorami, z brukselką w esencji miodowo-balsamicznej i grillowaną papryką" Uczniów do konkursu przygotowywała p. Barbara Rosochacka oraz ich szefowa kuchni p. Martyna Krzyszka.

PROFILAKTYKA Z MISTRZEM ŚWIATA


Powiat Wałecki
W dniu 24.05.2016 r. przedstawiciele Placówki Żandarmerii Wojskowej w Wałczu przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z młodzieżą Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu. Celem spotkania było zapobieganie negatywnym zjawiskom, promowanie zdrowego stylu życia.

Szkoła podejmuje szereg działań w ramach szkolnego programu profilaktycznego. Stąd wizyta żandarmów, którzy przeprowadzili pogadankę na temat szkodliwości narkotyków i dopalaczy oraz przekonywali młodych ludzi, że zdrowy, bezpieczny, wolny od nałogów i niepozbawiony aktywności fizycznej tryb życia jest podstawš do osiągania sukcesów oraz realizacji osobistych planów i ambicji.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Żywym przykładem na potwierdzenie tych słów była obecnoœć w szkolnej auli zawodowego mistrza świata organizacji WBO w wadze junior ciężkiej – Krzysztofa „GŁÓWKI” Głowackiego. Opowiadał on o korzyściach płynących ze zdrowego trybu życia, motywował zgromadzoną młodzież do aktywnego spędzania czasu, a także inspirował i zachęcał do spełniania swoich marzeń bez sięgania po różnego rodzaju używki.
Zarówno przedstawiciele PŻW, jak i Krzysztof Głowacki chętnie odpowiadali na pytania uczniów dotyczące szkodliwości środków psychoaktywnych i zdrowego stylu życia. Na zakończenie wizyty mistrza świata w PCKZiU można było sfotografować się z nim, otrzymać autograf. Krzysztof Głowacki okazał się ujmujšco skromnym, miłym i bardzo rozmownym człowiekiem.
Pomysłodawczynią i realizatorką innowacyjnego działania profilaktycznego była p. Magdalena Zadrożna – nauczycielka chemii i podstaw przedsiębiorczości w PCKZiU. Podziękowania należą się p. Joannie Włodarczyk – Załęskiej i Marcie Borchardt za prowadzenie imprezy, p. Małgorzacie Angel za oprawę fotograficzną oraz p. Marcinowi Grzywaczowi za obsługę kamery.

WARSZTATY DLA PRZYSZŁYCH TECHNIKÓW BUDOWNICTWA

Kolejny już raz w wałeckiej budowlance odbyły się tematyczne warsztaty dla gimnazjalistów. 10 maja chętni trzecioklasiści z Dolnego Miasta uczestniczyli w teoretycznych i praktycznych zajęciach związanych z budownictwem. Mogli też sprawdzić swoją wiedzę w konkursach dotyczących materiałów budowlanych i architektury światowej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Na zajęciach teoretycznych gimnazjaliści poznali podstawy projektowania w programie AUTO CAD. Narysowanie prostych figur geometrycznych w tym programie okazało się nie lada wyzwaniem, ale sprawiło wiele radości.
Zajęcia praktyczne pozwoliły poczuć na własnej skórze, jak to jest być technikiem budownictwa. W dwuosobowych grupach gimnazjaliści wykonali kilka warstw komina wolnostojącego, filarka i fragmentu muru z cegły pełnej na zaprawie wapiennej. Niektórzy chłopcy przyznali, że po raz pierwszy trzymali w rękach takie narzędzia, jak młotek murarski, kielnię czy poziomicę.
W wyborze przyszłego zawodu gimnazjalistom pomagały organizatorki warsztatów - nauczycielki przedmiotów zawodowych w PCKZIU - Renata Pachocka i Dagmara Turkiel.

Zawody użyteczno - bojowe klas wojskowych
23.04.2016.


Kończy się rok szkolny 2015/2016. Przychodzi czas rozliczeń, sprawdzianów, podsumowania. Zawody użyteczno - bojowe są namiastką szerszego sprawdzianu, którego celem jest określenie predyspozycji psychofizycznych uczniów klas wojskowych, ich wytrzymałości fizycznej, umiejętności prowadzenia celnego ognia i wykonywania rzutów granatami. Druga część egzaminu teoretyczno - praktycznego realizowana jest w klasie drugiej na poligonie przed komisją składająca się z żołnierzy zawodowych.


23.04.2016r. (sobota) 18 uczniów przystąpiło do zawodów polegających na: biegu terenowym na ok. 2 km, strzelaniu z postawy leżącej i wykonaniu serii rzutów granatami do celu. Zawody rozegrano w dwóch grupach: dziewcząt i chłopców. A oto najlepsi:
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W grupie dziewcząt:
  • pierwsze miejsce Honorata Domaradzka, - 129 punktów na 159 możliwych,
  • drugie miejsce Wiktoria Bartkowiak, - 127 punktów,
  • trzecie miejsce Marta Koperek - 122 punkty.
W grupie chłopców:
  • pierwsze miejsce Adrian Jesiotr - 140 punktów,
  • drugie miejsce Adrian Sadzik - 138 punktów,
  • trzecie miejsce Norbert Daszkiewicz - 134 punkty.
Zawody zabezpieczali: Jolanta Bacławska, Renata Pachocka i Mirosław Dulęba.

Wiktor Marcinkowski


21 kwietnia uczniowie klasy wojskowej Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu odwiedzili fortyfikacje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) w Pniewie.

Młodzież zwiedziła część tego rozległego systemu umocnień, Grupę Warowną Scharnhorst, poznała historię budowy potężnych bunkrów oraz odbyła dwugodzinny spacer po podziemiach fortyfikacji.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Kolejnym celem wycieczki była impreza organizowana w Miedzyrzeczu, podczas której miłośnicy wojskowości mogli obejrzeć uzbrojenie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Uczniowie poznali min. Rosomaki, armatohaubice Dana, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i Grom, ppk Spike. Dodatkową atrakcją były pokazy walki wręcz i akcji ratowniczych w wykonaniu strażaków oraz pokaz obsługi przeciwlotniczej armaty ZU-23-2. Przyszli wojskowi przeszli również szkolenie saperskie przeprowadzone przez żołnierzy 5 Kresowego Batalionu saperów.
Zwieńczeniem wycieczki była wizyta na strzelnicy wojskowej, gdzie odbywały się zawody w strzelaniu precyzyjnym - Longshot. W sportowej rywalizacji zmierzyło się ponad 450 zawodników z kilkunastu krajów Europy (m.in. Polski, Słowacji, Niemiec, Holandii, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Węgier, Francji i Austrii). Organizatorem wycieczki był pan Jarosław Rachubiński.

Akcja ŻONKILE - ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia 2016 r. uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu uczestniczyli w akcji społeczno - edukacyjnej ŻONKILE. Obchody 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim zostały zorganizowane przez uczniów klasy IV TRS, którzy wykonali ponad dwieście papierowych żonkili oraz uczniów klasy III mw, którzy przygotowali wystawę upamiętniającą wydarzenia z 19 kwietnia 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
W dniu obchodów 73. rocznicy uczniowie rozdawali papierowe żonkile nauczycielom, koleżankom i kolegom dzieląc się jednocześnie swoją wiedzą historyczną. W ten sposób uczniowie zwrócili uwagę na pamięć o bohaterach, którzy w 1943 roku stanęli do walki o ludzką godność w powstaniu, które jest częścią naszej wspólnej historii.
Ponadto uczniowie obejrzeli film o organizacji i przebiegu powstania pt. "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943", który został zrealizowany metodą animacji poklatkowej, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród młodzieży.
Akcja została przygotowana pod kierunkiem nauczycielek: mgr Małgorzaty Angel i mgr Elżbiety Grzech.
Projekt odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty. Film dostępny na stronie: http://www.polin.pl


Elżbieta Grzech
Kucharze z PCKZiU u MISTRZA w Pile

Kolejny raz byliśmy z wizytą w Hotelu Hołubowskiego w Pile. Powitał nas sam Szef kuchni - pan Zenon Hołubowski, który oprócz hotelu prowadzi także restauracje.

Opowiadał nam o swojej drodze po kolejnych szczeblach kariery w zawodzie, skończonych kursach, sukcesach w branży kulinarnej, uczestniczeniu w międzynarodowych zawodach kulinarnych, w których nie tylko brał udział, ale także sędziował. Wypowiedzi pana Zenona były poszerzone o prezentacje multimedialne opracowane w oparciu o zdjęcia z konkursów kulinarnych, w tym z Olimpiady Kulinarnej IKA Erfurt, do której przygotowywał Kulinarną Reprezentację Seniorów Profesjonalistów OSSKiC, i z którą zdobył brązowy medal na ponad 60 drużyn z całego świata. Po słodkim poczęstunku i wykładzie, młodzież uczestniczyła w procesie przygotowywania potraw na bazie owoców morza. W profesjonalnej kuchni uczniowie wzięli udział w pokazowej lekcji przygotowywania dań z wykorzystaniem małż, krewetek, muli, kalmarów i szyjek raków.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Szef przygotowywał owoce morza na różne sposoby: z sałatką, na oliwie, z sosem śmietanowym oraz pomidorowym. Młodzież mogła nie tylko obserwować samego Mistrza, ale także brać udział w procesie przygotowywania potraw oraz ich późniejszego degustowania. Sporządzone dania były nie tylko smaczne, ale także estetycznie podane, na co zwracał uwagę pan Zenon. Zenon Hołubowski, Executive Chef i właściciel Hotelu Hołubowski oraz Tawerna Toscana w Pile. Jest członkiem Amerykańskiej Federacji Kulinarnej (American Culinary Federation), Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (World Association of Chefs Societies) oraz Honorowym Członkiem Euro-Toques Polska. Swoje szlify kulinarne w latach 1991-2001 zdobywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył Culinary Institute of America. Dalsze doświadczenia przyniosły liczne podróże kulinarne, m.in. do krajów skandynawskich, a także do Hiszpanii, Niemiec, Turcji oraz Azji. Swoją pasję do kuchni włoskiej realizował natomiast podczas pobytu we Włoszech, gdzie we Florencji szkolił się w Scuola di Arte Culinaria. W 2014 roku, zdobył certyfikat CEC (Certified Executive Chef) przyznawany przez WACS, a w styczniu 2015 jako pierwszy Polak otrzymał Certyfikat World Master Chefs Society uprawniający do tytułu Cerified Master Chef F(CMC). Organizacją wyjazdu i sprawowaniem opieki nad uczniami zajęły się panie: Barbara Rosochacka i Joanna Włodarczyk-Załęska. Dzięki wieloletniej współpracy z panem Zenonem Hołubowskim, uczniowie PCKZiU w zawodzie kucharza, kolejny raz mieli możliwość uczenia się od samego Mistrza, który dla wielu staje się inspiracją i wzorem do naśladowania. Udział młodzieży w spotkaniu z człowiekiem, który posiada nie tylko duże doświadczenie, ale także - charyzmę i pasję - to niecodzienne doświadczenie, które może zaowocować rozwojem i poszerzeniem zainteresowań, doskonaleniem umiejętności i chęcią podnoszenia własnych kwalifikacji.

Joanna Włodarczyk-Załęska


Nocny marsz na 32 km klas wojskowych

Nocny marsz na 32 km tzw. "marsz dla twardzieli" pokazał, że niewielu uczniów jest w stanie zrealizować swoje marzenia i zostać żołnierzami zawodowymi. Motywacja to siła, która w nas drzemie, to skrzydła, które możemy rozwinąć, to tzw. "coś", co nas wyróżnia. Dlatego tak niewielu osiąga cel, na który wielu spogląda z zazdrością.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
My, nauczyciele stawiamy sobie pytania: jak wysoko podnieść poprzeczkę?, jak motywować i zachęcać do sprawdzania swoich możliwości? W dobie rozwoju techniki i medycyny można osiągać znaczące sukcesy. Młodzież na co dzień ogląda supermenów, ale gdy przychodzi im samym postawić przed sobą wymagania, nawet te niewiele większe od minimum, znajdą szybko 100 powodów, żeby tego nie zrobić. Zadawala ich dopuszczający i tylko tyle… przecież jest to ocena pozytywna - wysiłek niewielki i daje spokój. Liczy się dzień dzisiejszy, a później jakoś to będzie… spoko!
Pozwoliłem sobie na pewnego rodzaju wstęp, żeby podkreślić wysiłek tych, którzy poszli na marsz, sprawdzili siebie, włożyli ogromny wysiłek i poznali smak zwycięstwa - doszli do mety. A oto lista "twardzieli":
Kl. I LO
1. Piotr Cywiński
2. Dominika Fraszczyk
3. Kamila Góraj
4. Dominika Jaźwicka
5. Kaja Kosnowicz
6. Adrian Mączka
7. Filip Orłowski
8. Aleksandra Pogocka
9. Patrycja Rafałowicz
KL. II LO
1. Daniel Matusik
2. Bartosz Oleksów
3. Aleksander Pielech
4. Natan Rafał
5. Adrian Sadzik
Marsz rozpoczęliśmy o 20.00, a dotarliśmy na metę o 2.00 pokonując dystans 32 km - tempo i orientacja w nocy w lesie imponujące. Pozostali uczniowie klas wojskowych, którzy nie wzięli udziału w marszu przed w/w "czapki z głów"! Marsz zabezpieczali najwytrwalsi z wytrwałych: Jolanta Bacławska, Małgorzata Kuśnierczak, Jarosław Rachubiński i Mirosław Dulęba.

Wiktor Marcinkowski

Wielki sukces uczniów Zespołu Szkół nr 4 RCKU z Wałcza

W sobotę 19 marca 2016 r. w Goleniowie uczniowie ZS nr 4 RCKU: Bartosz Półtoraczyk, Filip Krzemiński, Jakub Przyłoga i Maciej Sikorski z klasy II TO pod opieką Pana Grzegorza Kołtana zdobyli tytuł Szkolnych Mistrzów Polski w wyścigu Modelii Samochodów Eco RC. Jako zwycięska ekipa pojadą na Mistrzostwa Świata, które odbędą się 26-29.04 2016 r. w Nicei we Francji.

Powiat Wałecki
Seminarium edukacyjne w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie

Grupa nauczycieli z Powiatu Wałeckiego uczestniczyła w seminarium edukacyjnym, które odbyło się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie w dniach 6 - 15.02.2016 r. Było ono poprzedzone dwudniowym udziałem w szkoleniu przygotowującym do wyjazdu, które odbyło się w Sulejówku oraz w Muzeum POLIN w Warszawie.

Nasz powiat godnie reprezentowali: p. Anna Dyker z Zespołu Szkół nr 4 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego, p. Piotr Wojtanek z Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Chwiramie, p. Małgorzata Angel z Hufca Pracy 16 - 6 Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie, p. Alina Jackowska, p. Małgorzata Bochenek i p. Elżbieta Grzech z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Projekt Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" funkcjonuje w Polsce już od 2006 r. i wynika z umowy między Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej, którego główne cele, to przygotowanie i wspieranie nauczycieli z Polski i Izraela, wspólne kultywowanie historii i tradycji, a także wymiana doświadczeń edukacyjnych.
Założeniem seminarium jest wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy dwoma krajami w dziedzinie nauczania o Holokauście, zachowania pamięci ofiar, a także edukacji przyszłych pokoleń. Zaplanowane zajęcia dostarczyły także nowej wiedzy wykraczającej poza wymagania podstawy programowej realizowanej w szkołach.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Program wizyty obejmował zajęcia z wykładowcami i współpracownikami Instytutu Yad Vashem na tematy związane z historią i współczesnością państwa Izrael, historią Żydów polskich oraz historią Zagłady oraz spotkania ze świadkami Zagłady - Ocalonymi. Istotnym elementem seminarium było zwiedzanie Nowego Muzeum Historycznego, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Wzgórza Herzla, czy Doliny Gmin, gdzie znajduje się akcent naszego miasta - Deutsch Krone. Ponadto na pięknie położonym terenie Instytutu można było skorzystać z zasobów biblioteki, centrum multimedialnego, czy archiwum. Odbyły się też spotkania z przedstawicielami świata polityki i kultury, które pozwoliły na lepszą orientację w złożonej sytuacji społecznej i politycznej państwa izraelskiego.
Nauczyciele uczestniczyli w licznych wykładach i zajęciach warsztatowych (w sumie - 90 godzin) prowadzonych przez pracowników naukowych oraz edukatorów Instytutu Yad Vashem. Wysoki poziom pracy i prezentacji oraz otwartość wykładowców pozwoliły na żywą dyskusję, prezentację różnych punktów widzenia oraz przedstawienie własnych poglądów.
W trakcie pobytu nauczyciele mieli okazję poznać i zaobserwować, jak funkcjonuje Instytut i jaka jest jego rola edukacyjna. Niezwykle interesująca okazała się wieczorna wizyta szabasowa w Synagodze oraz nauka tańców izraelskich.
Organizacja seminarium uwzględniła także element poznawczy współczesnego Izraela oraz miejsc związanych z historią tego państwa. Dlatego też uczestnicy seminarium zwiedzili w Jerozolimie przepiękne Stare Miasto, m.in. Wzgórze Świątynne wraz ze Ścianą Płaczu, Bazylikę Grobu Świętego oraz uczestniczyli w wyprawie do Masady - starożytnej twierdzy żydowskiej oraz nad Morze Martwe.
Grupa wałeckich nauczycieli wzbogaciła swoją wiedzę, co zostanie wykorzystane w codziennej pracy dydaktycznej z uczniami, a także pozwoli na realizację kolejnych wspólnych projektów edukacyjnych. Wszyscy wykładowcy otrzymali materiały promocyjne Powiatu Wałeckiego, a niektórzy z nich - zaproszenie na konferencję w PCKZiU, która jest w planach obu stron. Wrażenia z udziału w seminarium na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

Więcej informacji znajduje się na linkach:
http://www.yadvashem.org
http://www.ore.edu.pl
http://www.ore.edu.pl/programy-i-projekty-77777
http://www.ore.edu.pl/programy-i-projekty-77777/zachowa-pami-historia-i-kultura-dwoch-narodow/sie-koordynatorow
http://www.ore.edu.pl/programy-i-projekty-77777/zachowa-pami-historia-i-kultura-dwoch-narodow/seminaria-dla-nauczycieli-z-polski-w-instytucie-yad-vashem-w-izraelu

Elżbieta Grzech

nauczycielka języka polskiego
w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Wałczu

koordynator regionalny projektu
Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie


SURVIVAL ZIMĄ

16 i 17 stycznia 2016r. klasy wojskowe III LO z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałcz realizowały kolejne trudne zadanie - bytowanie w trudnych warunkach atmosferycznych (zimą) w przygodnym terenie, czyli tzw. survival.

Corocznie w Polsce zamarza kilkadziesiąt osób, zazwyczaj są to bezdomni. Wynika z tego, że zimno bywa zabójcze. Niestety nie wiemy, kiedy przyjdzie nam samym zmierzyć się z sytuacją ekstremalną, kiedy będziemy zmuszeni przetrwać w niskich temperaturach. Dlatego staramy się młodzież klas wojskowych uczyć odpowiednich zachowań w podobnych sytuacjach. Taka praktyczna wiedza oparta na własnym doświadczeniu pozostaje na długo, tego nie da się zapomnieć.
W mroźny sobotni poranek 16.01.2016 r. sprawdzamy, czy młodzież zabrała niezbędne i tylko dozwolone wyposażenie: surowego kurczaka na drużynę, 4 bochenki chleba, 4 ziemniaki, 1,5 l wody na osobę i tzw. zapas nienaruszalny - tabliczkę czekolady lub baton. Na twarzach młodzieży widać uśmiechy, są pełni optymizmu i wiary, że poradzą sobie z czekającymi ich wyzwaniami. Każda drużyna dostaje zadania, mapy i wyruszamy...
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Idzie się ciężko, bo na drogach lód. Po 5 km docieramy we wskazany rejon. Teraz jest czas na przygotowanie się do najtrudniejszego - trzeba przetrwać noc w dobrej kondycji. Młodzież sprawnie przystępuje do organizacji baz. Rozpalają ognisko, które pozwali ogrzać się, ale także przygotować ciepły posiłek oraz napój z dzikiej róży, głogu lub igieł świerku. Upieczonego kurczaka trzeba podzielić, i chociaż bez przypraw, smakuje wyśmienicie. Okazuje się, że "leśną herbatę" też można wypić pomimo braku cukru.
Nocny marsz na azymut nie nastręcza nikomu trudności, jednak trudno liczyć kroki, gdy nogi rozjeżdżają się na lodzie. Zmęczenie daje się już wszystkim we znaki. Jest 3.00., ale trzeba się zmobilizować, bo czeka kolejne zadanie- marsz według mapy do nowego rejonu. Bardzo dobrze zadanie wykonała klasa druga, ale i pierwsza niewiele ustępowała. Podczas powrotu do baz coraz bardziej dokuczał głód, a do jedzenia pozostały tylko ziemniaki i kuszący słodki zapas nienaruszalny - czekolada. O 6.00 śniadanie gotowe.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Ziemniaki może trochę przypalone, ale najważniejsze, że ciepłe. O tej porze wszystkie czynności uczniowie wykonywają już jakby w zwolnionym tempie, niestety to widoczny efekt braku snu. Ale pozostał już tylko ostatni wysiłek, powrót do szkoły. O 8.00 docieramy na miejsce. Na twarzach widać zmęczenie, ale także satysfakcję - przetrwaliśmy i daliśmy radę.
To doświadczenie pozwoli zrozumieć, że nasze działanie w tak trudnych warunkach cechuje się szybszym wyczerpaniem (jak baterie na mrozie), dlatego trzeba dostarczać organizmowi niezbędną energię. Ale cały klucz do sukcesu tkwi w naszych głowach, trzeba mieć pozytywne nastawienie i przekonanie, że poradzimy sobie.
W survivalu brały udział: klasa I LO (wojskowa) - 17 uczniów, klasa II LO - 11 uczniów. Na wyróżnienie zasłużyli: Dominika Jaźwicka z klasy pierwszej i st. strzel. Przysposobienia Wojskowego Aleksander Pielech. Opiekunowie gotowi na wszystko: Jolanta Bacławska, Renata Pachocka, Katarzyna Rejniak, Mirosław Dulęba.

Wiktor Marcinkowski

Świąteczna paczka dla Dzieciaczka
Powiat Wałecki

Miłe słowo, błysk w oku… czasami jeden gest wystarczy, by ktoś poczuł się ważny. W tym roku wolontariusze z Zespołu Szkół nr 3 w Wałczu postanowili pomóc dzieciom z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Jastrowiu.

Uczniowie wszystkich klas oraz grono pedagogiczne (nie tylko wychowawcy), z zaangażowaniem włączyli się do akcji, pragnąc umilić Święta Bożego Narodzenia podopiecznym Domu Dziecka w Jastrowiu. Przygotowano 31 paczek świątecznych wypełnionych słodyczami.
Dnia 21 grudnia br. młodzież naszej szkoły w asyście świętego Mikołaja, w rolę którego wcielił się uczeń Zespołu Szkół nr 3 odwiedziła placówkę w Jastrowiu i przekazała paczki wypełnione słodyczami wychowankom.
Ten spontaniczny dar serca sprawił, że na twarzach obdarowanych pojawił się nieśmiały uśmiech i miłe zaskoczenie.
Koordynacją i przeprowadzeniem akcji zajął się Szkolny Klub Wolontariusza pod okiem opiekunów: pani Magdaleny Zadrożnej i pani Marty Borchardt.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki

Powiat Wałecki
"Ojczyzna znalazła się nad przepaścią" - 13 grudnia 1981r. gen. Wojciech Jaruzelski użył tych słów w przemówieniu wprowadzającym w Polsce stan wojenny. W działania na terytorium całego kraju zaangażowanych zostało ok. 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1400 transporterów opancerzonych. 10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji "Jodła", której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa. Wprowadzono godzinę milicyjną, wyłączono telefony, zamknięto granice. Stan wojenny trwał w naszym kraju do 22 lipca 1983r., liczba ofiar wciąż nie jest dokładnie znana.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki
O tych tragicznych chwilach na kartach historii Polski przypomniał nauczyciel historii Zespołu Szkół nr 2 w Wałczu pan Jarosław Rachubiński. Wspólnie z uczniami Martą Swędrowską, Adrianem Pielechem, Bartoszem Oleksów, Kacprem Klupsiem i Adrianem Sadzikiem oraz ekipą z Muzeum Wału Pomorskiego przygotował prezentację poświęconą wprowadzeniu stanu wojennego. Udało się pozyskać kilkanaście ulotek "Solidarności" z tego okresu, kartki na artykuły spożywcze oraz benzynę, banknoty i monety z epoki, bony towarowe do Pewexu. Dzięki uprzejmości pana Mirosława Harasimowicza przed szkołą stanął transporter opancerzony BRDM-2 oraz pojawił się typowy w stanie wojennym koksownik. Nauczyciel pokazał młodzieży jak wyglądało życie w Polsce w ciągu tych 586 dni, a dopełnieniem zajęć była możliwość rozłożenia i złożenia karabinka AK-47- broni, w jaką byli wyposażeni żołnierze wędrujący po ulicach polskich miast zimą 1981r.
Sprawozdanie z programu zrealizowanego przez Zespół Szkół Nr 3 w Wałczu, pn. MECHATRONIK INNOWACYJNY. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z Powiatu Wałeckiego - (.pdf)


SALE INFORMATYCZNE W SZKOŁACH PONADGIMNAZJALNYCH
POWIATU WAŁECKIEGO


Zespół Szkół Nr 1 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Barbara Sikora
Andrzej Kuziemski (zastępstwo)
15


W skład pracowni wchodzą także stanowiska multimedialne w bibliotece szkolnej w ilości 3 szt. Ze względu na ograniczoną powierzchnię sali (przepisy bhp i sanitarne) nie ma możliwości rozbudowania pracowni w istniejącej sali. Szkoła planuje stworzenie dwóch nowych pracowni w budynku biblioteki szkolnej po kapitalnym remoncie w/w budynku.


Zespół Szkół Nr 2 :

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 18 Mirosława Dulęba
15
Nr 19 Mirosława Dulęba
15


Wszystkie komputery są w dobrym stanie, naprawy wymagają jedynie 3 monitory. W chwili obecnej nie przewiduje się planów rozbudowy sal. Sprzęt jest naprawiany w miarę potrzeb i nie wymaga wymiany. Dodatkowo szkoła posiada centrum multimedialne w pomieszczeniu biblioteki. Znajduje tam się 8 komputerów 2 drukarki sieciowe oraz 2 skanery. Pomieszczenie jest dostępne dla uczniów.


Zespół Szkół Nr 3:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Justyna Jesiotr
15
Nr 2 Paweł Gradek
15
Nr 3 Mirosław Wójcicki
15


Zainstalowany w pracowniach sprzęt używany jest czwarty rok. Intensywność zajęć spowodowała wyeksploatowanie głównych podzespołów znajdujących się w zestawach. Dlatego sprzęt bardzo często ulega awariom, utrudniając prowadzenie zajęć dydaktycznych.


Zespół Szkół Nr 4 RCKU:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Agnieszka Jaskulska
10
Nr 2 Małgorzata Rosińska
15
Nr 3 Jarosław Huber
16


Szkoła posiada 3 sale komputerowe :

Planowane jest utworzenie dwóch nowych pracowni dla kierunków technik informatyk i technik ekonomista. Szkoła stara się jednocześnie o środki finansowe z Zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na sprzęt komputerowy oraz budowę sali audiowizualnej wraz z pełnym wyposażeniem przeznaczonej dla dużej grupy osób (ok. 100 osób). Szkoła przeprowadza egzaminy zawodowe stanowiskowe na komputerach dla zawodu informatyk i ekonomista. Najnowocześniejszą pracownią jest sala nr 3, którą szkoła zmodernizowała w 2005 r. Pozostałe sale wymagają szybkiego unowocześnienia. W tych salach przeprowadza się łącznie ok. 135 godz. lekcyjnych tygodniowo.


II Liceum Ogólnokształcące:

Sala Opiekun Ilość stanowisk
Nr 1 Beata Łojewska
14


Dodatkowo w szkole istnieje również Multimedialne Centrum Informacji - czytelnia w którym znajdują się 4 komputery i 1 laptop do dyspozycji uczniów. Szkoła planuje rozbudowę Multimedialnego Centrum Informacyjnego.